• بازدید امروز: 1,399
  • بازدید دیروز: 3,028
راديو هنردز

رونمایی از دو اثر عاشورایی صنایع دستی در خانه تاریخی تیزنو دزفول

خانه تیزنو

مدیر کل میراث فرهنگی خوزستان همزمان با ایام محرم از دو اثر با مضامین عاشورایی صنعتگران خوزستانی در خانه تاریخی تیزنو رونمایی کرد.

به گزارش هنر دز به نقل از ایسنای خوزستان در این مراسم که در جمع خبرنگاران برگزار شد پرویز پورفرخی (مدیر کل میراث فرهنگی خوزستان) از  تابلوی معرق چوب الهام گرفته از مینیاتور استاد فرشچیان با تصویر واقعه عاشورا اثر خانم حزباوی و تابلوی نفیس معرق چوب زیارت عاشورا اثر آقای گیم از صنعتگران خوزستانی در خانه تیزنو در شهرستان دزفول رونمایی کرد.

معرق چوب یکی از رشته‌های صنایع دستی است که مواد اولیه آن از انواع چوب‌های جنگلی مانند چوب گردو، ممرز، کنار، سنجد، عناب، سپیدار، چنار و… است. صنعتگر ابتدا نقش را روی الگوی مورد نظر (تخته سه‌لا) چسبانده و سپس آن را به چندین قطعه تقسیم می‌کند و هر قطعه را از چوب مورد نظر (به طور مثال گردو) بریده و روی زیر کار مورد نظر (نئوپان) می‌چسباند و به همین ترتیب ادامه می‌دهد تا تمام قطعات مختلف از انواع چوب‌های گوناگون که دارای بافت و رنگ‌های متفاوت می‌باشند تابلوی زیبای معرق را خلق کند. هنرمند در نهایت تابلوی آماده شده را برای تکمیل و پرداخت ‌نهایی پلی استر می‌کند.

یک دیدگاه در “رونمایی از دو اثر عاشورایی صنایع دستی در خانه تاریخی تیزنو دزفول”

  1. sara می‌گه:

    دستشون درد نکنه فقط کاش عکس تابلوها رو میزدید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

آخرین نظرات